Mirosław Lichosyt Ogrodny - Fotografia Panoramiczna

sv trusted pl
facebook

Na Babią Górę z przełęczy Krowiarki

Zobacz wycieczkę

Obszerny wirtualny spacer z Babiej Góry składający się aż z 23 panoram sferycznych z punktami GPS na mapie.

Trasa jaką zdecydowaliśmy się iść to szlak czerwony z przełęczy Krowiarki w Zubrzycy Górnej. Jest to chyba najbardziej oblegana trasa na Babią Górę, gdyż jest stosunkowo prosta i najbardziej widokowa że wszystkich szlaków. Różnica wzniesień pomiędzy początkiem a szczytem wynosi zaledwie nieco ponad 700 metrów. Dla porównania szlaki z Lipnicy Wielkiej i Zawoi mają przewyższenie ponad 1000 metrów.

Trasę rozpoczynamy na Polanie Krowiarki, do której łatwo dojechać drogą wojewódzką 957 przebiegającą przez przełęcz i łączącą Zubrzycę Górną z Zawoją. Na miejscu są dostępne 2 parkingi, jednen zaraz przy Polanie a drugi nieco wcześniej (200 m) przy drodze 957.

Podejście szlakiem czerwonym ma w zasadzie dwojaki charakter. Pierwsza część prowadzi gęstym lasem świerkowym, gdzie w zasadzie nie ma co podziwiać oprócz lasu :-). Jest dosyć stromo, bardziej niż w drugiej części podejścia. Kulminacyjnym momentem tego etapu jest Sokolica (1367 m), jakieś 1,7 km od punktu startu. Odcinek ten spokojnie można pokonać w 50 minut, nam to dokładnie zajęło 60 minut, ale biorąc pod uwagę dość długie postoje na zdjęcia to i tak mieliśmy szybkie tempo :-). Sokolica to oczywiście pierwsza otwarta przestrzeń na trasie i zalążek tego co zobaczymy idąc dalej.

Druga część podejścia jest już delikatniejsza, ale też o wiele dłuższa (3 km), jednak wynagradza to przepięknymi widokami aż do samego szczytu. Nam pokonanie tego odcinka zajęło około 2 godzin co przy tej liczbie postoi (od Sokolicy wykonałem jeszcze 17 panoram) nie jest złym wynikiem. Średnio tę część podejścia pokonuje się w 90 minut. Trasa zawiera też kilka ciekawych punktów widokowych. Idąc w górę od Sokolicy po 700 metrach dojdziemy do Kępy (1521 m). Po pokonaniu 1,3 km od Kępy dotrzemy do Gówniaka (1617 m), obok niego jest przepiękne wzniesienie z ogromnych kamieni. To miejsce bardziej mi się podoba niż sam szczyt Babiej Góry. Dalej już po niecałym kilometrze docieramy do Diablaka (1725 m), gdzie o spokoju i miejscu ustronnym od ludzi raczej możemy pomarzyć, wystarczy obejrzeć 3 ostatnie panoramy ze szczytu :-).

Zapraszam i życzę miłego oglądania.
Mam nadzięje, że praca, którą włożyłem w projekt choć w niewielkim stopniu przybliży Wam piękno nie tylko Babiej Góry, ale całej otaczającej nas przyrody.