Malowanie obrazów dla początkującego pasjonata

Wiele osób, które odwiedzają galerie sztuki, chodzą wernisaże lub przeglądają reprodukcje obrazów znanych malarzy, podziwia kunszt i talent autorów tych dzieł. Często też wyrażają chęć stworzenia takich malowideł. Nie wiedzą o tym, że istnieje taka forma malowania, w której każdy może spróbować swoich sił w namalowaniu dobrowolnie wybranego obrazu.

Hobby dla początkujących artystów malarzy

Osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z malarstwem, często zniechęcają się z powodu wysokich kosztów sprzętu do malowania, brakiem czasu, by uczęszczać na kurs lub po prostu brakiem wiary we własne umiejętności. Dla nich właśnie wymyślono tak zwane malowanie po numerach kolorowanki. To metoda, w której z namalowaniem obrazu poradzi sobie każda osoba.
Ogólnie mówiąc, malowanie po numerach polega na zamalowywaniu ponumerowanych pól na wcześniej przygotowanym kartonie malarskim lub podobraziu. Poszczególnym numerom na podkładzie, odpowiadają konkretne kolory farb. Zadaniem osoby malującej jest jedynie staranne naniesienie wskazanych farb na zakupiony szkic obrazu.

Jak wybrać odpowiedni zestaw

Decydując się na zakup zestawu do malowania po numerach, należy brać pod uwagę przede wszystkim własną cierpliwość i chęć poświęcenia malowaniu odpowiedniej ilości czasu. Podkłady różnią się ilością detali, kolorów, wielkością szczegółów, ilością kolorów. Należy wybrać taki obraz do namalowania, w którym ilość drobnych detali, nie zniechęci do dalszych, trudniejszych prób.
Należy także wziąć pod uwagę to czy ma być to jedynie jednorazowa próba możliwości, krótkotrwały kaprys, czy jednak jest to poważna chęć rozwijania w przyszłości swoich malarskich umiejętności. Do tych potrzeb należy dostosować wielkość i jakość kupowanego zestawu, który w podstawowej wersji może zawierać, oprócz podkładu, jedynie kilka niezbędnych farb i pędzelek do malowania. Może to być jednak rozbudowany zestaw z bogatą paletą farb, pędzlami różnej wielkości i grubości, ramą ze wzorem na płótnie lub specjalnym kartonie, a nawet z profesjonalną sztalugą.